2024 yılı için Yapay Zeka Öngörülerim

Nuri Erginer
5 min readDec 21, 2023

Gerçekten uzay çağı diye hayal ettiğimiz o yılları yaşıyoruz. Küçükken izlediğimiz diziler, gelecek öngörüleri bir bir gerçeğe dönüşüyor. Belki halen uzayda kurulmuş istasyonlarda yaşamıyoruz ama ona çok yakınız. Ve hatta belki de o eski yıllarda öngörülemeyen teknolojik gelişmeler de oluyor. Hiç unutmuyorum ailem bana ilk Sinclair ZX Spectrum bilgisayarı aldığında ona sorduğum her soruyu cevaplayacağını sanıyordum. Ama ondan çok daha az kabiliyetli olsa da bana ilk okulda yazılım geliştirmeyi sevdirmişti.

Bugün işte o her sorduğumuz soruya cevap veren bilgisayarlar cağına geldik. Bizim gibi bu değişimi görmeden bunun içine doğan nesillerin anlaması mümkün olmayan bir ivme ile insanlık teknoloji alanında çok büyük adımlar attı. Ama asıl büyük adımlar bundan sonra atılacağa benziyor. İşte yapay zekanın elle tutulur versiyonu ortaya çıkalı bir sene olmuşken ben sizlere bu önümüzdeki bir senede neler yaşanabileceği ile ilgili öngörülerimi paylaşacağım. Aslında amacım sonraki senelerde bunları okuyarak tahminlerin nekadar gerçekle uyuştuğunu görebilmek. Uzatmadan hadi başlayalım.

AI, Elektrikli Arabalar, Blockchain, Genetik ve Robotik

Aslında teknolojik kırılım yaratacak ana domainleri yukarıda sıraladım. Bunların ortak kesişimi olan yer büyüklerin ağzının sulandığı yer.

Mesela kendi giden taksileri ele alalım. AI, elektrikli arabalar ve robotik alanlarının ortak kümesinde yer alıyor. Bu nedenle büyük silikon vadisi girişimleri bu alana hucum etmiş durumdalar. ABD’de kullanıma başladı bile. İlk görünen köy klavuz istemez öngörüm 2024 yılında sürücüsüz taksilerin çok fazla yaygınlaşacağı yönünde. Tabi gelsinler burayada bir istanbul trafiğinde yapsınlar bu araçları. Yine bu alanda geri kalacağımız aşikar. Çünkü o teknolojiye gelene kadar aslında bizim halletmemiz gereken başka teknolojik olmayan alt yapı sorunlarımız var. Bu konu bam başka bir yazı konusu olabileceğinden burada kesip yolumuza devam ediyoruz.

İnsan Yapıtı Vs Yapay Zeka Üretimi İçerikler

Yakın zamanda bizi bekleyen ve aşılması gereken sorunlardan birisi bu. Şimdiden yüz binlerce kişi yapay zeka üretimi içerikleri satarak para kazanmaya çalışıyor. Yakın gelecekte, insan üretimi içerikler çok daha değerli…

--

--