ChatGPT ile nasıl hisse seçiyorum.

Nuri Erginer
3 min readJun 1, 2023

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir dil modelidir. Bu yapay zeka modeli, geniş çapta çeşitli konular hakkında metin oluşturabilmekte ve çeşitli dil görevlerini gerçekleştirebilmektedir. Örneğin, soruları yanıtlama, makale yazma, özetleme, çeviri yapma ve daha birçok şeyi başarı ile yapabilmektedir. Ben bu makaleyi yazarken en son sürüm olan GPT-4 sadece paralı kullanıcılar için açık ve yazılımsal olarak kullanımına yetkim yoktu.

Açıldığı ilk günden itibaren paralı kullanıcısı olduğum GPT-4 yukarıda tanımladığımdan fazlası aslında. İnternet üzerindeki sınırsız bilgi ile eğitildiği için çok farklı bir yelpazede bilgiye sahip. Her ne kadar "ChatGPT, bir yapay zeka olduğu için, bilincine ve öz bilincine sahip değildir. Kendi deneyimleri veya duyguları yoktur ve sadece eğitildiği veriye dayalı yanıtlar üretir" denilsede doğru girdileri (prompt) verdiğinizde sizi şaşırttığını ve defalarca bu bir insanın sahip olduğu yeteneklerden daha fazlasına sahip dedirtiyor.

Bu teknolojinin gelecek vaad ettiğini düşünüyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Ben bu teknolojiyi Borsa İstanbul’da hisse seçmekte ve şirketlerin finansal yapılarını analiz etmek ve yatırım kararları alırken bana yardımcı olması için kullanmaya karar verdim.

İlk olarak bize gerekli olan veriyi nereden alabileceğimi araştırdım. Tradingview kripto robotları yazarken kullandığım en önemli veri kaynağı. Bu site yine aynı şekilde Borsalar için de screener denilen şirket metriklerinin sunulduğu ürüne sahip. (https://www.tradingview.com/stock-screener/) Buadrese girip borsa olarak BIST seçerseniz size tüm türkşirketleri ve metrikleri listeleniyor. Yukarıdan filitreler koyabilir ve istediğiniz kolonları görünür yaparak kendinize özel bir tablo oluşturabilirsiniz.

Ama benim peşinde oldum şey bu verileri yazılım ile almak. Bu nedenle çok sevdiğim Node-Red yazılım dilini açtım ve prototiplemeye başladım. Detayları anlatmayacağım merak edenler bana ulaşıp konu ile ilgili destek alabilir. Kısaca yaptığım şey yazılım ile belli kriterlere göre şirketlerin kısa listesini oluşturmak ve yatırım kararı alabilmek için gerekli kolonları seçip veriyi indirmek. Elde ettiğim veriyi ChatGPT’ye göndermem gerektiği için onun anlamsı için formatlamam da gerekiyor tabiki. ChatGPT cvs, json gibi standart veri formatlarını…

--

--