Kendi kendine giden arabalardaki bilgisayar gücü

Tesla başta olmak üzere, büyük araba şirketleri otonom seyir kabiliyetine sahip arabalar yapabilmek için arabaların içerisini, 200 dizüstü bilgisayar gücüne eş değer süper bilgisayarlarla donatıyorlar. Tüm kamera ve sensörlerden gelen verilerin değerlendirilerek diğer arabaları, yayaları ya da bisikletlileri tespit edip, onlara çarpmadan ilerlemek için yapay zekalı benzersiz yazılımlar arabaların içinde gerçek zamanlı olarak çalışmaktadır. Yapay zekalı bu yazılımların en performanslı çalıştığı sistemler firmasının başını çektiği paralel işlem yeteneğine sahip çipler. Oyunların daha performanslı oynanması için ürettiği ekran kartlarının yapay zeka uygulamalarında çok işe yaradığının keşfedilmesi ile Nvida şirketi dünyanın parlayan yıldızı oldu.

Bu ekran kartlarının çokça kullanıldığı bir başka alan ise bitcoin ve türev dijital para madenciliğidir. Şimdi eminim ki ABD de sadece Tesla marka arabaların geçen yıl (2020) satış miktarının beşyüzbin adet olduğunu düşünüyor ve nasıl bir süper bilgisayar gücünün akşamları otoparkta atıl yattığını fark ediyorsunuz. Bu bilgisayarlarla bitcoin madenciliği yapsak ne çok para kazanırız dediğinizi duyar gibiyim. Tesla’nın sahibi Elon Mask’ın dijital paralarla neden bu kadar ilgilendiğini daha iyi anladığınızı umuyorum.

Mask “Otoparkta duran arabanızdan para kazanın” reklamlarına hazırlanmıyorsa bu kısıma yıllar sonra gelip not düşerek yanılmışım diyeceğim.

Tabi bu kadar bilgisayar gücü daha verimli işler için de kullanılabilir. Güçlü bilgisayarlar artık ekonomi ve inovasyon gibi alanlarda rol oynuyor ve giderek bir ulusun ulusal güvenliği ve refahı ile ilişkilendiriliyor. “İnsanlığı tehdit eden yeni virüslerin tespitinde Tesla büyük rol oynadı” reklamları da en az bitcoin madenciliği reklamları kadar firmanın marka değerini yükseltecektir.

Qualcomm, 20'den fazla otomobil üreticisiyle işbirliği yaparak otomobillerin 5G teknolojisi ile birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan teknoloji üzerinde çalışıyor. 5G standardı içerisine bu protokoller konuldu bile.

Bir çok alanda faaliyet gösteren dev şirketlerin sahipleri, ürettikleri teknolojilerin birbirlerini ilerleyen yıllarda nasıl tamamladığını görüp her yatırımlarını bir diğerini destekleyecek şekilde yapıyorlar. Biz ne olup bittiğini anlayana kadar zincirin halkaları bir birine çoktan kenetlenmiş oluyor.

Geleceği inşa eden teknolojilerin birlikte yaratacağı çarpan etkisini gözden kaçırmamanızı diliyorum.

--

--

Endüstri Mühendisi ve Maker

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store