Kendini Yenileyen Youtube Video Resmi

Nuri Erginer
1 min readFeb 16, 2022

Aklıma bazen bir fikir geliyor ve saçma olduğunu düşünsem de onu yapmaktan kendimi alamıyorum. Bu challenge ne kadar zorluysa beni odenli kendine bağlıyor. İşte yine öyle bir proje. Youtube Data API google tarafından 3. parti geliştiricilere bazı imkanlar sunuyor. Google hizmetlerinin çoğunda bu program geliştirme arayüzü hizmet olarak sağlanıyor. Youtube için olanlara bakarken video altına gelen yorumları yazılımla okuyabildiğimizi ve hatta videonun kapak resmini (Thumbnail) yazılımla değiştirebileceğimizi gördüm. Ve aklıma insanların yorumlar aracılığı ile fikirlerini söyledikleri ve bunun video kapak resminde dinamik olarak gösterilmesi fikri geldi.

Açık konuşmam gerekirse aslında hepsi daha fazla takipçi nasıl kazanırım araştırmalarımın altından çıkıyor. Bir şekilde ilginç, başkalarının kolaylıkla yapamayacağı şeyler neler olabilir diye düşünüyordum. Youtube için bula bula bunu buldum. :) Belki bu yazıyı okuyan sizlerin başka kullanım alanı önerileri olabilir ve bu teknolojiyi daha güzel kullanabiliriz.

Bitcoin anlık fiyatının video resminde gösterilmesi gibi başka bilgi sağlayan API’lardan da veri alınıp kapak resmi oluşturulabilir. Türkiye’de gelmiş geçmiş en iyi siyasetçi anketi yada dünyanın en zenginlerinin varlıklarını günlük olarak çekip bir video kapağı oluşturulabilir. Fikirlerinizi bekliyorum. Videonun altına en favori Netflix dizinizin adını iki yıldız karakteri arasına gelecek şekilde yorum olarak yazmayı unutmayın.

--

--