Patlayan Konular (Ekim 2022)

Nuri Erginer
3 min readOct 26, 2022

Bu konu başlığı altında yükseliş eğiliminde olan teknolojilere ve konulara değineceğim. Belki geriye doğru bakar bu konular gerçekten bir yerlere gelmiş mi analiz yaparız. Yorumlar kısmında bu teknolojilerin kullanım alanlarına ya da farklı patlayan konulara dikkat çekebilirsiniz.

1- Edge AI

Edge AI, yapay zeka algoritmalarının cihazda veya cihaza en yakın sunucuda yerel olarak çalışması anlamına geliyor. Bu kavramın tam tersi uçtaki cihazları ucuzlatıp ana hesaplamaları buluta taşımak olarak düşünülürse Edge AI da hesaplamaları ve yapay zekayı bulutta değil uçta yani gerektiği yere en yakın konumda çalıştırıyorsunuz. Bir örnek vermek gerekirse üretim bandında hatalı parçaları ayıran bir kamera sisteminde hatayı belirleyen algoritmanın kameranın içinde çalışıp başka bir bilgisayara ihtiyaç duymadan işlevini gerçekleştirmesi olarak anlatabiliriz.

TinyML konusu ile yakından ilişkili olan Edge AI, boyutu mikroişlemciler içine sığan Makina Öğrenmesi Modellerini kullanıyor. Bu modelleri çalıştırmaya özel üretilmiş mikro işlemcilerin pazar payının 2030 da 2.5 milyar adet olacağı tahmin ediliyor. Aklınıza gelen uygulama alanlarını yorumlara bekliyorum.

2- Niacinamide Serum

Bu serum B3 vitamini formu olan yüksek konsantrasyonda niasinamid içeriyor. Ürün cildin yağ üretimini dengelediği ve akne tedavisine ve önlenmesine yardımcı olduğu düşünülüyor. Niacinamide serumları, gözeneklerin ve ince çizgilerin görünümünü en aza indirebildikleri için yaşlanma karşıtı serumlar olarak da giderek daha fazla kullanılmakta.

Ben burda sadece patlayan bir konu olduğuna dikkat çekmek istiyorum. kullanın yada kullanmayın demiyorum. Bu bir pazarlama fırtınası büyük ihtimal. Zira Popüler bir niasinamid serum markası Amazon’da ayda yaklaşık 41 bin dolar getiriyor ve TikTok’ta 230 milyondan fazla görüntüye sahip.

3- Özgeçmiş Denetleyicisi

Bu yazılımlar yapay zeka algoritmaları kullanarak özgeçmişinizde neleri düzeltmeniz gerektiğini söylüyor. Örneğin; daha fazla eylem sözcüğü ekle, belirsiz iddiaları değiştir veya bağlaçları azalt gibi. Bildiğiniz gibi yurtdışında firmalar özgeçmiş ön elemelerini bir yazılımla yaptırıyorlar ve o yazılımdan geçen az miktarda özgeçmiş gerçek IK çalışanları tarafından bire bir inceleniyor. Hatta bir arkadaşım bu yazılımların ortadoğu kökenli isimleri hemen elediğini söylemişti. Bu yazılımlar bir takım algoritmalarla özgeçmişten daha iyi özellikteki yada firmanın tercihlerine uygun insanları ayıklıyor. Özgeçmiş denetleyicisi de tam da bu yazılımların beğeneceği hale getiriyor özgeçmişinizi.

Aslında yıllarca üniversite okuyup kendinizi sayısız kurs ve sertifikalarla donattıkdan sonra iş gelip bu özgeçmişin söyledikleri ile değerlendiriliyor. Gerçekten bu konuda ülkemizde de sunulacak hizmetler olduğunu düşünüyorum. Yabancı yazılımlar hem türkçe ye özelleştirilmiş değil hem de Türkiye'deki firmaların tercihlerinden bihaber.

4- Liçi Suyu

Lychee suyu, adından da anlaşılacağı gibi, liçi meyve aromalı sudur. Liçi C vitamini, bakır, rutin ve daha birçok vitamin açısından zengin. Bazı araştırmalar, liçi tüketmenin kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bile öne sürüyor.

Liçi içecek ürünlerini piyasaya süren artan sayıda yeni girişim var. Popüler bir çeşit liçi suyu paketi, Amazon’da ayda yaklaşık 45 bin dolar kazanıyor.

Mintel veri tabanına göre, liçi tabanlı ürün lansmanlarının sayısı geçen yıl %55'in üzerinde arttı. Liçi çayı ve liçi sodası, trend olan liçi bazlı içeceklere örnek olarak verilebilir.

Cilt bakımı, liçi bazlı ürünler için büyüyen bir başka ürün kategorisi. Örneğin, liçi kreması aramaları son 90 gün içinde önemli ölçüde arttı.

--

--