Patlayan Konular (Ocak 2023)

Nuri Erginer
2 min readJan 18, 2023

Bu konu başlığı altında yükseliş eğiliminde olan teknolojilere ve konulara değineceğim. Belki geriye doğru bakar bu konular gerçekten bir yerlere gelmiş mi analiz yaparız. Yorumlar kısmında bu teknolojilerin kullanım alanlarına ya da farklı patlayan konulara dikkat çekebilirsiniz.

1-Koku Boncukları

Koku boncukları çamaşır deterjanının yanında kullanılan çözünebilir boncuklardır. Downy, bu kategorideki en popüler markalardan biridir “Tüylü boncuklar” için yapılan aramalar son beş yılda %294 artmıştır. Lavanta kokulu boncukları Amazon’da ayda yaklaşık 10 bin dolar kazanıyor. Amerikalılar her hafta yaklaşık 660 milyon çamaşır yıkıyor. Ve çamaşır yıkama ipuçlarını paylaşmak için giderek daha fazla sosyal medyaya yöneliyorlar. TikTok’taki çamaşırhane topluluğu “laundrytok”tan bahseden videolar, platformda 2,9 milyardan fazla görüntülendi. #çamaşır hashtag’i ise 5,6 milyardan fazla görüntülendi.

2-Göz Altı Bantları

Koyu halkaları azaltarak gözlerin dinlenmiş görünmesini sağlayan küçük maskelerdir. Bu yamalar genellikle cilt sağlığını ve görünümünü iyileştiren yüksek konsantrasyonlarda bileşenler (hyaluronik asit, retinol, kollajen, kafein ve niasinamid gibi) içerir. Çok popüler bir kollajen bazlı göz altı bandı paketi Amazon’da günde yaklaşık 6 bin dolar getiriyor.

3-Ağırlıkla Doldurulmuş Hayvanlar

Ağırlıkla doldurulmuş hayvanlar, geleneksel doldurulmuş hayvanlardan önemli ölçüde daha ağır olan (genellikle 1 ila 2.5 kg arasında) peluş oyuncaklardır. Bazı araştırmalar, ağır doldurulmuş hayvanların, DEHB ve kaygısı olan çocuklara yardımcı olabilecek bir gevşeme tepkisi başlatabileceğini öne sürüyor. Yüksek puan alan bir doldurulmuş hayvan, Amazon’da ayda yaklaşık 58 bin dolar kazanıyor. ABD’li çocukların yaklaşık %10'u DEHB’den muzdaripken, %7'si kaygıdan muzdariptir.

4-Pancar Sakızları

Çizelge Pancar sakızları, adından da anlaşılacağı gibi, pancar özü veya pancar suyu içeren sakızlardır. Bu ürün kategorisine olan ilgi, esas olarak ürünün iddia edilen kalp sağlığı faydaları nedeniyle artmaktadır. HumanN tarafından yapılan SuperBeets Heart Chews, en popüler pancar sakızı paketlerinden biridir (“süper pancar kalp çiğnemeleri” için yapılan aramalar son 24 ayda %320 artmıştır.) Pancar kökü suyu ve pancar kökü tozu, trend olan pancar takviyelerine örnektir. Trend olan pancar takviyesi markaları ise Herbamama, HumanN ve Horbaach’tır. Bir popüler pancar kökü tozu, Amazon’da ayda tahmini 440 bin dolar getiriyor.

--

--