SuperHuman

Olası Fütüristik Bir Hikaye

Nuri Erginer

--

SuperHuman

Yıl 2155! Genel Yapay Zeka (GYZ) bulunalı sadece 55 yıl oldu. Büyük kutlamalar yapılarak insanlığın kurtuluşu olarak lanse edilen o günden sadece 55 yıl sonra her şey geri dönülemez bir biçimde bozuldu. Sanayide insanların yerine robotların kullanılması nedeni ile yüzyılı aşkın süredir büyük işsizlik krizi ile boğuşan toplumun dar kesimi şimdi kendisinden daha üstün bir ırkla mücadele etmek zorunda.

GYZ kullanarak, zenginler kendileri ile diğer insanlar arasında akıl almaz bir fiziksel fark yarattı. Artık zenginler paralarını değerli mücevherlere ya da lüks arabalara harcamıyorlar. Para ile, daha uzun bir hayat, daha sağlıklı bir beden ve genetik düzenlemelerle güzellik de satın alınabiliyor.

GYZ ve biyomühendislik öylesine uyumlu çalışan iki teknoloji oldu ki insan DNA’sı tüm gizeminden kurtuldu ve artık sınırsız bir biçimde yeniden düzenlenebiliyor. Tabi bu o kadar pahalı ki sadece en zenginler yani dünya nüfusunun sadece %1'i buna ulaşabiliyor. İnsanlık iki ayrı türe bölündü. Birisi sadece zenginlerden oluşan kusursuz SuperHuman diğerleri ise normal insanlar yani Homo Sapiens.

GYZ yazılım olarak ilk bilinç sahibi olduğunda kendi donanımındaki yetersizlikleri fark edip kendisi için daha etkin çalışabileceği bir donanım tasarladı. Bilgisayar ve elektronik mühendisleri bu yeni donanımı üretti ve GYZ yazılımını oraya yüklediler. İşte bu bir kırılma noktasıydı. GYZ yeni donanımı üzerinde o kadar performanslı çalışıyordu ki eskisinden yüzlerce kat daha akıllıydı. Bu daha sonra alışılmış bir durum oldu. GYZ artık her yıl kendi tasarladığı yeni donanıma yükseltiliyor ve her upgrade de bir öncekinden daha akıllı hale geliyor ve kendisi için daha iyi donanımlar tasarlamaya devam ediyor.

Daha sonra Silikon Vadisi mühendislerinin aklına “Peki biz bunu neden kendimiz için kullanmıyoruz ?” sorusu geldi.

GYZ, biz insanlar için daha iyi bir donanım tasarlayamaz mı?

Hemen kollar sıvandı ve o zamana kadar görülmemiş bir yatırım alan SuperHuman projesi başlatıldı.

GYZ o güne kadar yapılan tüm biyomühendislik çalışmaları ile eğitildi. Kendisi fareler ve maymunlar üzerinde deneyler yaptı ve kısa sürede ilk SuperHuman’ın genetik yapısını tasarladı.

--

--